Ile kosztuje ślub i wesele i jak zaoszczędzić?

21 Mar 2018 ślub

Nie ulega wątpliwości, że organizacja ślubu i wesela wiąże się z naprawdę dużymi kosztami. Dziś bardzo wiele zakochanych par rozpoczyna przygotowania (a zatem i zbieranie środków) już co najmniej rok czy dwa wcześniej, by móc zarobić odpowiednią kwotę. Przestrzega się raczej przed braniem kredytów na wesele, zdecydowanie lepiej byłoby zorganizować taką ceremonię i przyjęcie, które mieściłyby się w budżecie. No właśnie, a jaki ów budżet powinien być?

Pieniądze, pieniądze.. ustalamy budżet na ślub i wesele

Okazuje się, ze średnio za ślubną ceremonię kościelną oraz wesele na 100 osób trzeba w naszym kraju zapłacić 30 – 40 tysięcy złotych. Oczywiście zdarzają się wyjątki, jedni nie chcą klasycznego wesela, tylko skromne przyjęcie, inni natomiast decydują się na zaproszenie trzystu gości. Dlatego też podana tutaj kwota jest jedynie orientacyjna, bo zdarzają się od niej naprawdę spore odstępstwa.

Na czym można zaoszczędzić?

Przyjęło się już, że pary, które przygotowują się do najważniejszego w swoim dotychczasowym życiu dniu, raczej nie trzymają się za portfel i dużych oszczędności nie ponoszą. Jednak warto wiedzieć, że tu i ówdzie zapłacić można nieco mniej lub nie zapłacić za jakąś usługę wcale – dzięki temu budżet nieco się zmniejszy. O czym konkretnie mowa?

Portal ślubny nierzadko już się tym tematem zajmował, wyliczając sporo podpunktów,  w przypadku których jak najbardziej możliwi jest wygenerowanie oszczędności. O co chodzi? O ile na przykład wydaje się, że dom weselny raczej upustu za „talerzyk” nam nie da, warto (gdy na przykład nie urządzamy wesela w sezonie, a poza nim)zapytać o to, czy kwota rzędu 5 złotych  od osoby mogłaby być rabatem – może się udać!

Nie wiesz co zrobi z suknią ślubną? Zalega Ci w szafie? Wystaw darmową ofertę na www.komisslubny.pl – najlepszy komis ślubny online!

Warto pomyśleć także o tym, aby pojechać do ślubu własnym autem albo samochodem kogoś z rodziny lub znajomych . Wynajęcie pojazdu to bowiem koszt rzędu 500-2500 złotych, a tutaj jedziemy za darmo – dekoracje można oczywiście przygotować samemu.

Z czego można zrezygnować?

Generowaniu oszczędności sprzyja także kupno używanej sukni ślubnej czy garnituru. Innym sposobem na zapłacenie za ślub i wesela mniej jest samodzielne zajęcie się kwestią dekoracji sali (jeśli para narzeczonych ma oczywiście zdolności manualne). Ponadto przyjęcie weselne jak najbardziej może obyć się bez klasycznej orkiestry, wystarczy przygotować sprzęt muzyczny i poprosić kogoś znajomego, by zajął się serwowaniem muzyki dla wszystkich gości. To już oszczędności w granicach 3000-5000 złotych. Czyli zdecydowanie niemałe!

A Wy, czy znacie jakieś inne sposoby na generowanie oszczędności podczas przygotowań przedślubnych?